Nacionalni plan stambene politike Republike Hrvatske do 2030. godine
Hrvatska se već duže vremena bori sa velikim problemom skupog stanovanja. Bilo da pričamo o skupim kvadratima prilikom kupnje ili izrazito visokim cijenama najma.
Sa tim trendom su prvotno bili najviše pogođeni priobalni gradovi, zbog utjecaja turizma, a sada je trend zahvatio cijelu Hrvatsku. Nikad se više nije gradilo i prodavalo a u isto vrijeme, cijene nikad nisu bile veće. Vlada Republike Hrvatske je već neko vrijeme najavljivala plan borbe protiv gorućeg problema pa je tako potpredsjednik vlade i ministar, Branko Bačić, 18.10.2024. predstavio Nacionalni plan stambene politike (NPSP) Republike Hrvatske do 2030. godine.
Ključan je to dokument za razvoj stambene infrastrukture, povećanje dostupnosti stanovanja i postizanje održivog razvoja. Ukratko ćemo proći kroz taj plan sa vama, kako bismo vam istakli ono što je najbitnije, u kratkim crtama.
Plan je usmjeren na tri glavna cilja:
1. Priuštivo stanovanje - omogućiti građanima pristup povoljnijem stambenom prostoru.
2. Održivo stanovanje - poticati ekološki i energetski održive prakse u gradnji i održavanju stanova.
3. Prostor u funkciji stanovanja - bolje korištenje postojećih nekretnina i razvoj novih kapaciteta u skladu s potrebama lokalnih zajednica.
Za ostvarenje ovih ciljeva osmišljen je niz mjera koje kombiniraju četiri ključne poluge: financijsku, poreznu, zemljišnu i ekološko-energetsku politiku.
Glavne mjere i pristupi
1. Aktivacija praznih nekretnina
Prazne nekretnine, posebice one u državnom vlasništvu, planiraju se obnoviti i staviti u funkciju priuštivog najma. Također, uvodi se program za vlasnike praznih privatnih nekretnina, koji omogućava da država upravlja njihovim nekretninama i isplaćuje im najamninu u unaprijed definiranim iznosima. Cilj je aktivirati najmanje 9.000 stambenih jedinica do 2030. godine .
2. Poticaji za dugoročni najam
Kako bi se povećala pravna sigurnost u najmu stanova, predviđene su izmjene Zakona o najmu stanova, uključujući regulaciju kratkoročnog najma, što će smanjiti pritisak na dugoročno dostupne stambene kapacitete.
3. Gradnja novih stambenih jedinica
Plan uključuje izgradnju 8.000 novih stambenih jedinica kroz poticanu stanogradnju (POS) i gradnju naselja u suradnji s jedinicama lokalne samouprave. Polovica ovih stanova bit će za prodaju, a druga polovica za najam
4. Poboljšanje studentskog smještaja
Povećanje kapaciteta studentskih domova predviđeno je kako bi se oslobodili stambeni kapaciteti u sveučilišnim gradovima.
5. Podrška na ruralnim i potpomognutim područjima
Na potpomognutim i ruralnim područjima planira se izgradnja i obnova stambenih jedinica za mlade obitelji. U planu je izgradnja 2.000 jedinica do 2030. godine.
6. Zakonodavne reforme
Donošenje novih zakona, poput Zakona o priuštivom stanovanju, i izmjene postojećih, uključujući Zakon o prostornom uređenju i Zakon o energetskoj učinkovitosti, bit će ključne za uspjeh plana
Financiranje i operativni okvir
Provedba NPSP-a zahtijeva ukupna sredstva od 1,2 milijarde eura. Dio financiranja osigurat će se kroz državne i europske fondove, kao i kroz Revolving fond, koji će se koristiti za održavanje kontinuiranog financiranja mjera priuštivog stanovanja. Operativnu provedbu vodit će Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN), koja će upravljati programima i koordinirati suradnju s privatnim sektorom i lokalnim vlastima.
Nacionalni plan stambene politike do 2030. godine predstavlja strateški odgovor na aktualne izazove u sektoru nekretnina. Njegova provedba donosi višestruke koristi, uključujući povećanje dostupnosti stanova, revitalizaciju neiskorištenih nekretnina i unaprjeđenje kvalitete života građana. Istodobno, plan otvara nove prilike za investitore, nekretninske agencije i građevinski sektor, potičući njihovu aktivnu uključenost u rješavanje stambenih problema. Za dodatne informacije o detaljima plana, posjetite službene stranice Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine: mpgi.gov.hr.