DOZVOLE ZA NEKRETNINU - ZA ŠTO SLUŽE I ŠTO NAM ZNAČE


Svaki građevinski pothvat, bio on manji ili veći, zahtijeva složenu proceduru ishođenja više vrsta dozvola, a sve u cilju organizirane, planirane i sigurne gradnje. U današnje vrijeme, što zbog loših zakona i administrativne sporosti, vrlo često se gradi van linije zakona što je loše iz više razloga.

Kupnja ili gradnja nekretnine, bilo da se radi o stanu ili kući, zahtijeva pribavljanje određenih dozvola kako bi se osigurala legalnost gradnje i uporabe objekta. Svaka vrsta nekretnine nosi sa sobom specifične zahtjeve i postupke, a izostanak potrebnih dozvola može dovesti do ozbiljnih pravnih, financijskih i sigurnosnih problema.

U ovom blogu, objasnit ćemo koje su dozvole potrebne za stan i kuću, zašto su one toliko važne te koje su moguće posljedice ako ih nemamo.

Dozvole za stan

Stanovi su dio višestambenih zgrada i često zahtijevaju više koraka u procesu odobravanja nego kuće. Budući da se stanovi nalaze u zajedničkim zgradama, određene dozvole su ključne kako bi zgrada bila legalna, sigurna i pogodna za stanovanje.

1. Građevinska dozvola

Građevinska dozvola je prva i najvažnija dozvola za gradnju. Izdaje se na temelju projektne dokumentacije koja mora zadovoljiti sve urbanističke i tehničke uvjete propisane lokalnim zakonodavstvom. Građevinska dozvola osigurava da gradnja stana, odnosno zgrade, ispunjava sve zakonske propise i standarde. Bez građevinske dozvole, zgrada je nelegalna, što može dovesti do rušenja objekta ili visokih kazni.

2. Uporabna dozvola

Nakon izgradnje zgrade, sljedeći korak je pribavljanje uporabne dozvole. Ova dozvola potvrđuje da je zgrada izgrađena u skladu s projektom i da je sigurna za stanovanje. Bez uporabne dozvole, stan se ne može legalno koristiti niti prodavati. Ova dozvola je izuzetno važna jer osigurava da svi sigurnosni standardi, poput protupožarne zaštite, evakuacijskih puteva i instalacija, budu u skladu s propisima.

3. Etažiranje

Etažiranje je proces pravne podjele zgrade na zasebne dijelove, poput stanova, garaža ili poslovnih prostora. Etažiranjem se svaki stan upisuje kao zasebna nekretnina, što vlasniku omogućava potpunu kontrolu nad imovinom. Bez etažiranja, stan nije pravno zaseban, što može otežati prodaju ili prijenos vlasništva.

4. Dozvole za priključke

Za stanove su također potrebne dozvole za priključke na osnovnu infrastrukturu poput struje, vode, plina i kanalizacije. Bez ovih priključaka, stan nije funkcionalan niti prikladan za život.


Dozvole za kuću

Za razliku od stanova, kuće su samostalne građevine, ali i dalje zahtijevaju specifične dozvole kako bi bile legalne i funkcionalne. Proces dobivanja dozvola za kuću može biti nešto jednostavniji, no i dalje je neophodan za osiguranje sigurnosti i zakonitosti objekta.

1. Građevinska dozvola

Kao i kod stanova, građevinska dozvola je prvi i najvažniji korak u gradnji kuće. Ova dozvola izdaje se na temelju projektne dokumentacije i potvrđuje da gradnja zadovoljava sve zakonske norme. Bez građevinske dozvole, kuća se smatra nelegalnom i izložena je riziku od rušenja, a vlasnik se može suočiti s visokim kaznama.

2. Lokacijska dozvola

Lokacijska dozvola je specifična za kuće i utvrđuje uvjete gradnje na određenoj zemljišnoj parceli. Ova dozvola odobrava gradnju kuće u skladu s urbanističkim planom i lokalnim propisima. Lokacijska dozvola određuje kako i gdje kuća može biti izgrađena, uključujući uvjete poput udaljenosti od granice parcele, dozvoljene visine zgrade, arhitektonskog stila itd.

3. Uporabna dozvola

Nakon što je kuća izgrađena, potrebno je pribaviti uporabnu dozvolu. Ova dozvola potvrđuje da je kuća sigurna za stanovanje, odnosno da su svi radovi izvedeni prema projektnoj dokumentaciji i tehničkim standardima. Bez uporabne dozvole, kuća se ne može legalno koristiti niti prodavati.

4. Dozvola za priključke

Za kuću su potrebne dozvole za priključke za sve osnovne instalacije, uključujući struju, vodu, kanalizaciju, plin i telekomunikacije. Bez ovih priključaka, kuća neće biti funkcionalna ni pogodna za stanovanje.


Kao što je već rečeno na početku, nekretnina koja nema važeće dozvole, prvotno je nelegalna i podložna visokim kaznama i rušenju što je izuzetno veliki financijski rizik za svakoga tko se odlučio upustiti u tu pustolovinu. Pribavljanje dozvola iziskuje puno vremena, novaca ali i strpljenja jer je poznato da su to procesi koji u našoj državi dosta traju.

Ipak, isplati ih se čekati jer osim što je nekretnina sa njima vrjednija, i vi ćete se u takvoj nekretnini osjećati puno sigurnije, obzirom da je izgrađena prema postavljenim sigurnosnim normama. Za napomenuti je i da nekretnina koja nema važeće dozvole neće moći biti osigurana a niti stavljena na tržište za kupnju na kredit pa je samim time i šansa za prodaju manja a i rizik za kupca veći.